Do 2025 roku na terenie Elektrociepłowni Karolin wybudowane zostaną dwa bloki gazowe o łącznej mocy ciepłowniczej 320 MWt i mocy elektrycznej do 200MWe. Nowe bloki zastąpią stare jednostki węglowe.
Dla mieszkańców Karolina może nie być to dobra informacja. Jednym z ryzyk dla instalacji gazowych jest możliwość jej eksplozji.
Źródło: 9514-Raport-DISE-Gaz-Ziemny.pdf (teraz-srodowisko.pl)
Na chwile obecną Plan Zarządzania Kryzysowego miasta Poznań zakłada takie ryzyko. Nakazuje w ekstremalnych przypadkach ewakuować ludność.
Źródło: załącznik do Plan zarządzania kryzysowego dla Miasta Poznania – Poznan.pl (www.poznan.pl)
Niestety w Planie udostępnionym na stronie miasta jest jedynie 97 stron, a Plan ewakuacji dostępny jest od strony 273 (według spisu treści). Nie wiemy więc jak miałaby wyglądać sama ewakuacja. W Planie Kryzysowym Gminy Czerwonak jedyne ryzyko związane z gazem to jego ograniczenie. Tak samo z resztą jak w Planie Kryzysowym Powiatu Poznańskiego. (Dziwnie podobne te plany – jakby skopiowane jeden od drugiego ;)). Za to w Planie ewakuacji I i II stopnia w Czerwonaku zakłada się już ryzyko wybuchu rurociągu gazowego idącego przez Gminę Czerwonak. Plan ewakuacji wydaje się być niespójny z Planem Kryzysowym w Gminie Czerwonak 😉
Źródło: załącznik nr 3 do strony: Zarządzanie Kryzysowe, sprawy obronne, obrona cywilna (czerwonak.pl)
Inwestycja firmy Veolia w nowe bloki gazowe na terenie Elektrociepłowni Karolin jest już pewna. Wiedząc to poprosiliśmy Maciej Bieniek – wicewojewoda wielkopolski o wsparcie mieszkańców Karolina w nadzorowaniu realizowanej budowy oraz zadbaniu o to aby w Gminie, Powiecie i mieście Poznań zostały zaktualizowane Plany Zarządzania Kryzysowego na wypadek wystąpienia ryzyk związanych z powstaniem nowych bloków. Wicewojewoda prośbę otrzymał. Czekamy na przekazanie oficjalnej deklaracji wsparcia mieszkańców osiedla Karolin.